תגיות

, ,

יום של שיאים מוסיקליים  בפסטיבל אבו גוש בתל אביב 2021 בתוכנית מיוחדת וברוח החזון של פוליפוני:

יצירה מוסיקלית ערבית עכשווית : 

שירי משוררים בהלחנתו של המוסיקאי סלים עבוד אשקר ובביצועה של זמרת האופרה נור דרוויש, והפסנתרן נביל חייק

מסע מוזיקלי מסחרר לעולמם של הסופים עם אנסמבל אלדראויש

ורגע לפני היציאה לקרנגי הול- קונצרט הסיום של הפסטיבל עם תזמורת הגליל של פוליפוני  ביצירות מופת קלסיות מאת פרגולזי ואלגר

יום א' 26.9.21 מרכז יצחק רבין תל אביב במסגרת פסטיבל אבו גוש 2021

״פוליפוני״ הוא מונח מוזיקלי המתאר ״רב־קוליות״- מרקם של קולות רבים משתרגים זה בזה, כל אחד מהם מובן לכשעצמו וביחד הם יוצרים מוזיקה הגדולה מסך צירופם.  כך גם החזון של עמותת פוליפוני לקידום דיאלוג באמצעות חינוך מוסיקלי: למוסס מחיצות בין דתות ותרבויות בארץ באמצעות חינוך מוזיקלי ופרויקטים שבמרכזם המוסיקה כשפה מאחדת.

ברוח זו יתקיים שיתוף פעולה מיוחד בין פסטיבל אבו גוש המתקיים השנה במרכז רבין בתל אביב  בתל אביב, לבין עמותת פוליפוני בניהולו של המוסיקאי נביל עבוד אשקר, הפועלת ברחבי הארץ ובעולם ממקום מושבה בנצרת ,

במסגרת זו יוקדש יום א' ה-26.9.21 של הפסטיבל לתוכנית מיוחדת של פוליפוני ובמסגרתו שלושה קונצרטים המייצגים את קולות הקולות והחזון של פוליפוני.  

לדברי נביל עבוד אשקר: "יותר ויותר אומנים ונגנים ערבים אם בתחום המוסיקה הקלאסית המערבית או בתחום המוסיקה הקלאסית הערבית, וכן תחומי תרבות ואומנות אחרים, לוקחים חלק ותרומתם גדלה בתוך העשייה התרבותית בארץ.

הופעתינו בפסטיבל אבו גוש היא נדבך נוסף לקידום מרקם חברתי בריא המבוסס על הערכה הדדית ושיתוף פעולה ובמסגרת הפסטיבל נקיים קונצרטים ואירועים המעבירים בצלילים ושירה את המסר,מהיעדים והדרך של עמותת פוליפוני  להפוך להיות חלק מהמיינסטרים התרבותי בארץ.

הפסטיבל גם משיק לראשונה יוזמה חדשה של פוליפוני לקידום ופיתוח יצירה מוסיקאלית ערבית עכשווית הנותנת ביטוי עדכני לזהות התרבותית של האוכלוסייה הערבית בארץ. דבר זה יבוא לידי ביטוי בקונצרט בכורה  של שירי משוררים שהולחנו על ידי סלים עבוד אשקר ויבוצעו על ידי זמרת הסופרן נור דרוויש בליווי הפסנתרן נביל חייק".

עמית טיפנברון המנהל האמנותי של פסטיבל אבו גוש: "הפסטיבל באופיו הוא רב-תרבותי תוך הקפדה על אופיו הקלאסי: קלאסיקה אמיתית, כזאת שבמובנה הרחב של המילה חוצת גבולות, תרבויות ודתות והופכת להיות "תו תקן" לאיכות אומנותית גבוהה וחסרת פשרות.

שיתוף הפעולה המיוחד וסוג של שותפות וחזון שנירקם עם עמותת פוליפוני ותזמורת הגליל מנצרת בניהולו של הכנר נביל עבוד אשקר, יצא לראשונה לדרך בפסטיבל זה וייתן במה מיוחדת למוסיקה ויצירה משותפת בין טובי הכישרונות הישראלים, יהודים וערבים, מוזיקה קלאסית מערבית, מוזיקה ערבית חדשה שתושמע לראשונה על הבמות ומוזיקה ערבית סופית קלאסית.

נביל עבוד אשקר – צילום קאראם וואסים
סלים עבוד אשקר (PETER RIGAUD)
נור דרוויש (קרדיט אורי אלקיים)

כל אלה כתפיסת עולם אומנותית ותרבותית הם להבנתנו הכרח ואפילו צו השעה לשיתוף פעולה בין הקבוצות האתניות והדתות בישראל ואך טבעי שכל זה ימצא אכסניה במרכז רבין שכל מורשתו היא הכמיהה והחתירה לחיים משותפים ושלום".

במהלך היום תציג פוליפוני שלושה קונצרטים שבמרכזם תמות שונות:

המופע " אלדראויש " ובו אנסמבל אל דארוויש -קבוצה המורכבת מאנשי דת ואומנים סופיים החיים בגליל – לוקח את  הקהל באמצעות המוזיקה והריקוד הסופים, למסע פנימה אל נפש האדם . מסע שבמהלכו נוצרת אינטימיות ענוגה בין הלב לנפש והתחברות אל הבורא המשקפת עולם מלא אהבה וטוהר.(יום ראשון 26.9.21, שעה 14:30)

קונצרט בבכורה עולמית  עם זמרת הסופרן נור דרויש, מבכירות זמרות האופרה בישראל, ולצידה הפסנתרן הבין לאומי נביל חייק שיבצעו בחלק הראשון שאנסונים צרפתיים, לידר קלאסי ופואטיקה ערבית שהולחנה ע"י סלים עבוד אשקר ברוח התקופה. בחציו השני של הערב ינגן נבי חייק יצירות סולו וירטואוזיות לפסנתר ובהן: פרק הווריאציות המפורסם מחמישית דג השמך של שוברט. לסיום הקונצרט ביצוע יוצא דופן ל"עלי שלכת" של ג'וזף קוסמה שיושר בשלוש שפות: צרפתית ערבית ועברית. ( 26.9.21 שעה 17:30).

את הפסטיבל יחתום קונצרט עם תזמורת הגליל מייסודה של פוליפוני הכוללת נגנים מצטיינים יהודים וערבים.

קצת לפני שהתזמורת יוצאת למסע הופעות בקארנגי הול יגיע מברלין המנצח והפסנתרן הבין לאומי יליד נצרת, סלים עבוד אשקר לנצח על קונצרט זה שבמרכזו יצירות המופת סטאבט מאטר מאת ג' ב' פרגולזי  וסרנדה למיתרים במי מינור אופוס 20 מאת אדוארד אלגר. הסולניות בקונצרט הן : טלי קצף (סופרן) ורחל פרנקל (אלט).  (26.9.21 שעה 20:30)

בשל סגירת כנסיית יערים באבו גוש לרגל שיפוצים, יתקיים השנה פסטיבל אבו גוש במרכז יצחק רבין בתל אביב בעל האיכויות העיצוביות הנדירות, גינות סביב ובמרכז – אולם לאה רבין שהתברך בתכונות אקוסטיות מושלמות לנגינה בכלים קלאסים.

לפרטים ורכישת כרטיסים: https://agfestival.co.il/