תגיות

פסטיבל צוללן 2021

9-24 באוקטובר

׳מסכת הקֹהלות׳ אירוע מיתי על קוהלת, כוהנות קהל ומחשבות על מהות האדם ברגע זה.

'רדיו כוריאוגרפי' יצירות מחול שנוצרו בתקופות של הגירה וחציית גבולות ויועברו בלייב מת"א, גרמניה ווינה.

'No man's land' על הגדרה מחדש של מרחבים באמצעות הגוף העירום.

'בואו תשכבו' על תפיסת הגוף בימי מדיקליזציה של מגיפה

ועוד מופעי מחול ופרפורמנס עכשווים וייחודים מהארץ והעולם.

מנהל אמנותי: עדו פדר.

_ Daphna Rennert קרדיט


פסטיבל צוללן מאגד מידי שנה מופעי מחול ופרפורמנס בעלי קול בולט וייחודי מהארץ ומחו"ל. השנה יתקיים הפסטיבל בין ה-9-24 באוקטובר בתל אביב-יפו ובת ים.

צוללן מקדם מחול תחת המחשבה של כוריאוגרפיה מורחבת, כזו שנוצרת עם מחשבה וחזון, תוך פלישה לתחומי אמנות ודעת רבים, מקיימת קשר בין המקומי והעולמי ובין הבמה לבין המתרחש מחוצה לה. כמו במהדורותיו הקודמות, גם השנה, יחשוף הפסטיבל את הקהל הישראלי בבכורה ליוצרים עכשוויים ומובילים, אשר כובשים ממש ברגעים אלה את במות העולם וקוטפים פרסים, זאת לצד בכורות של יוצרים מובילים מישראל.

לאחר ששנה שעברה הציב צוללן את מיתוס הקהלהקה, השנה התמקד בעבודת הקוהלות – rehearsing Ekklēsia. צעדנו לעבר פסטיבל תחת העול להמשיך להיות דמויות מיתיות של האירוע. לקראת התקהלות, כזו שאין אנו יודעים אם ואיך תהיה אפשרית, שמנו אור על כך שלמעשה אנו צריכים לעשות חזרות על האפשרות להתקהל עצמה.קל לחוש בימים אלה שהקשר בין האמן היחיד וההתקהלות הציבורית – מעין ייצוג טהור ומושלם של הרעיון הליברלי – מאבדת את בלעדיותה. נראה שאמנים קורסים לתוך להקותיהם כדי לחזור אל התרבות ולהציב בה סדר יום אחר – העתיד. סוף סוף המשך קיום עולם האמנות מתלכד עם המשך קיום המין האנושי. כעת, בעתות משבר, השאיפה של האוונגרד לחסל את האוטונומיה של האמנות מתחילה להתגשם, כי הטקס שהוא-הוא אמנות מתגייס לטובת הישרדות התרבות האנושית עצמה.

***

תוכנית הפסטיבל:

שבוע ראשון 9-16 באוקטובר

״רדיו כוראוגרפי: פרק 2 – "קרוב ממה שנראה" נטע וייזר 

נטע וייזר, קרדיט לצילום Vanesa Zafra

יום שבת 9/10 בשעה 21:00 | ספריית בית אריאלה, שדרות שאול המלך 25, תל אביב יפו

רדיו-כוריאוגרפי הוא ארכיון מחול רדיופוני המתמקד ביצירות מחול שנוצרו בתקופות של הגירה וחציית גבולות. באמצעות פרקטיקה של שידורים חיים, נטע מביאה ריבוי של זמנים ומקומות אל ה״כאן ועכשיו״ של הרדיו. 

רדיו-כוריאוגרפי כולל סדרה של ארבעה פרקים אשר מועברים בשידור חי מבית אריאלה, מארכיוני מחול בברלין, קלן, תל אביב ווינה. הפרק הראשון של הפרויקט עלה בבכורה בברלין בחודש יולי כחלק מפסטיבל טאנצנטכט היוקרתי והועבר בשידור חי ב 88.4 MHz ברלין ופוטסדם. 

בפרק זה של העבודה – "קרוב ממה שנראה", נטע תשרטט היסטוריה מקומית, מזרח-תיכונית, של מחול. במסגרת המופע נעלה באוב צלילים מביירות, קולות מאתונה ורחשים ירושלמיים, אשר יועברו בשידור חי מהארכיון למחול ״בית אריאלה״.

הקלטה תשודר לייב ברדיו חלאס, בשיתוף פעולה עם המרכז לאמנות דיגיטלית, חולון.

ובמקביל, יתקיים אירוע האזנה ציבורית לשידור של לייה של ״רדיו-כוראוגרפי״ בשעה 

21:00 המרכז הישראלי לאמנות דיגיטלית, האמוראים 4, חולון(במסגרת האירוע ״מי בא אחרינו״)

״שאריות מובנות״ שירן אליעזרוב – סרט-מחול-אונליין

שירן אליעזרוב – קרדיט אבנר מאייר

בחלקו הראשון, היצירה BEYOND CONTROL, שבוצעה בכנסייה הפרוכיאלית בברלין והתמזגה בארכיטקטורה המרהיבה של המבנה, כמו גם בחלקו השני Beyond Constructed Remains שבוצע באולם ספורט ציבורי בברלין, המחקר בחן את הפוטנציאל האקסטטי של תרגולי חבלים שונים ואת הדרך שבה כוח מרוכז בחבל כחומר וכמכניזם ליצירת דימויים.

הסרט ״שאריות מובנות״ גובש כמייצג אינטראקטיבי בין פרפורמרים וקהל הצופים בתוך אולם ספורט. בתהליך המבצעים הוזמנו לעבור תהליך טרנספורמטיבי משותף, השוזר את מימדיו הסמליים והאסתטיים בכדי לאפשר מרחב המחבר את ההיסטורי, המיתי והבדוי. דרך מכלול עבודה זו, נשאלת השאלה מה נותר מעבר לשרידי עברנו הבנוי? בשביל מה אנחנו "מתאמנים" ולפיכך, מה מוחזק בגופנו?

״הנאום״ נועה צוק

שישי 15/10 בשעה 14:00 | שבת 16/10 בשעה 21:00 תיאטרון-מחול ענבל, יחיאלי 6, ת״א

זו פעם ראשונה שנועה יוצרת ערב סולו עבור עצמה.

העבודה נבעה ללא תכנון מוקדם, לאחר שהיה ארוכה בריק מתמשך, בזמן שנוזל, במחשבות על עתיד לא נודע. שכבות מוכרות של הגנה הוסרו בתקופה זו של החיים, מנעד רחב של רגשות עלו וצפו והביאו עימם רצונות חדשים, געגוע ותשוקה לחזור לחוויה הגרעינית והראשונית של פגישה עם עצמי בעצמי. בעבודה משולבים חומרים מעבודות שנוצרו בעשור האחרון לצד חומרים חדשים. מתוך העיסוק בעבר והשלכותיו על החיים כיום ועל העתיד הלא נודע, נבעה עבודתה של נועה, כמעין ניסיון לחבר ביניהם.

״בואו תשכבו״ נעה דר ומיכל סממה

נעה דר ומיכל סממה, קרדיט_ מיכל סממה

יום שישי 15/10 בשעה 22:00 | יום שבת 16/10 בשעה 21:00 | סטודיו קבוצת מחול נעה דר, לסקוב 13, תל אביב יפו

המופע עומד, יושב ושוכב במרחב הפעור בין תפיסת הגוף כסובייקט ייחודי וחד-פעמי, על תחושותיו הפנימיות וחוויותיו האינטימיות, לבין היחס הרפואי-בירוקרטי אליו, כאובייקט פלסטי מפוצל איברים, מאובחן ומקוטלג לאוסף נתונים סטטיסטיים. באותו מרחב דיסוננטי מונחים ומטופלים גם יחסי גוף ושפה: מצד אחד, הגוף הגולמי, פגיע ופרטי, ומצד שני, שפה מנתחת, מקטלגת ומגדירה, באמצעותה ניתן להטיל סדר ולפעול ביעילות. הציבור מוזמן לצפייה פעילה באירוע מתגלגל בין פרטי לציבורי, בין שאלה לחקירה, בין ריפוי לעינוי ובין חופש לשלילתו.

שבוע שני 17-23 באוקטובר

״מופע חי״ בשמת נוסן

יום שלישי 19/10, בשעה 18:00 | אולם סטודיו זהבה בסוזן דלל,יחיאלי 5, תל אביב יפו  

במופע החדש של בשמת היא מתייחסת לשנתיים האחרונות, בהן כולנו נמצאים במצב גופני ונפשי שניתן לדמיין אותו כזהה – של ריחוק חברתי, פחד קיומי וחוויות חדשות במרחב הוירטואלי. האחדות הקמאית הזאת גורמת לה להתייחס לחיות שאנחנו, לייחוד שלנו כמין, ולמקום של יצירת אמנות בתוך זה. מה הטבע של האמנות, איפה היא מתקיימת ומה חיוני, חשוב או מהותי בה. ההיעלמות האיטית של חופש הביטוי והתנועה שלנו מניעה כמו תהליך הכחדה ביולוגי של האמנות. ב׳מופע חי׳ האמנות, כמו אורגניזם ייחודי ויפה בטבע, מצויה במאבק הישרדות. נודדת ומשתנה כמין בסכנת הכחדה, מחפשת מקום להיות.

"No man's land"מעיין כהן מרציאנו 

יום שישי 22/10 בשעה 13:00 | יום שבת 23/10 בשעה 13:00 | מרכז כלים, יצחק נפחא 3, בת ים

ביצירה 'שטח הפקר' מעיין ממשיכה לעבוד עם הגוף העירום, הפעם בשיתוף עם עדי שילדן ומיכל סממה. הן משתמשות ביכולת של הגוף העירום להיות מצוי תמיד, בתוך ובין טריטוריות שונות, בעת ובעונה אחת. על ידי שימוש במנגונים תנועתיים המנוסחים היטב, הגופים שלהן יתפרקו ויתהוו מחדש, יפשטו וילבשו מנעד רחב של הקשרים תרבותיים וחברתיים, ויצברו מהויות ומשמעויות שונות. כך בתוך מסע מתמשך, הן מייצרות אוטונומיה זמנית בה נגדיר מחדש את המרחב הגופני, הנשי, הארכיטקטוני, הצלילי וההופעתי.

״מסכת הקֹהלות״ אנה ווילד, סביון, הילה גלוסקינוס, תמר אבן חן, עמית טינה ועדו פדר

ניהול אמנותי ודרמטורגיה: אנה ווילד ועדו פדר

יום שישי 22/10 בשעה 18:00 | יום שבת 23/10 בשעה 18:00 | יום ראשון 24/10 בשעה 18:00 | מוזיאון בת ים לאמנות, סטרומה 6, בת ים

טקס המורכב מכמה עבודות המזמין את הקהל לחשוב מחדש על האירוע האמנותי והתקהלות בימים אלה. אירוע זה מורכב מכמה עבודות שנוצרו במחקר משותף ומתוך שאיפה לאקלים משותף. יש בו חתימות נפרדות אבל הוא נושא גם חתימה משותפת.

במסגרת זו יעלו המופעים:

״הכובד והחסד״ אנה ווילד

עבודת פרפורמנס פרי שיתוף פעולה בין האמנית אנה ווילד והאוצרת יוהנה מרקרט בעקבות

ספרה 'הכובד והחסד' של הפילוסופית הצרפתייה סימון וייל, בו טבעה את המושג ״ביטול-הבריאה״, המתאר את התשוקה לרוקן את העצמי על מנת לפנות מקום למשהו שקיים מחוץ לתפיסתנו. ביטול-הבריאה הוא כלי רוחני, מעין טכנולוגיה המאפשרת את הכלת הלא-מובן והלא-נודע, את הפלא והפליאה – וכן לאפשר חוויה של העצמי ושל הסובב אותי באופן אמפתי, מודע ורגיש.

״אגנוסטיקה פואטיקה – מבוא להישרדות באינסוף״ סביון

סביון היא אמנית פרפורמנס, משוררת, רקדנית והסתברותנית. עבודותיה נעות בין הגופני למילולי, בין הוירטואלי לממשי, בין המסודר לאקראי. בעבודה זו היא היא מגיעה למוזיאון כדי לדרוש תשובות ולהתהוות: מי שם את חומר הנפץ למפץ הגדול? המשחק הקוסמי – דטרמיניסטי, אקראי, סיבתי או תכליתי? הנברא באשר הוא קיים – בדיד או רציף, נפרד או מאוחד, חלקיק או גל? מה זה ה"אני" הזה ואיפה כל הידע? איך לכאוב בדיוק במידה, איך לנחות כדי להתעלות?

״טרובדור״ הילה גלוסקינוס

קונצרט שמטרתו לעורר את הדמיון והרגש בימים בהם החרדה מפני הקץ איננה דמיונית ורגשנית כלל.

״גילוי שבזיה״ אנה ווילד ועדו פדר

שבזיה היא אלה כנענית, מיתוס של תולדות האמנות הישראלית, נציגת הרקדניות היפות משכונת שבזי, יישות שעוזרת לנו להיות במקום הזה, שהוא ביתינו, ולהביט אל העתיד.

כרטיסים:

מופעים – 70 עד 100 ש"ח

חבילת ארבעה כרטיסים – 340 רגיל, 280 לסטודנטים

פס חופשי – 600 רגיל, 450 לסטודנטים ?

רכישה באמצעות האתר