תגיות

פסטיבל ישראל מציג: פסטיבל בתוך פסטיבל

שש מונודרמות בבכורה עולמית במסגרת פסטיבל מרכז הבמה – מפגש עם פסיפס אמנותי ישראלי אישי-אוניברסלי המאפשר מבט חודר על החברה שבה אנו חיים

מנהלת אמנותית: הכותבת והבמאית אורי אגוז

31 במאי ועד ה- 7 ביוני, מרכז ז'ראר בכר בירושלים

פסטיבל ישראל 2016 מקיים גם השנה את פסטיבל מרכז הבמה השביעי בניהולה האמנותי של הכותבת והבמאית אורי אגוז, אשר מעלה 6 מונודרמות חדשות ומסקרנות בבכורה עולמית – יצירה ישראלית מקורית לצד עיבודים ליצירות ספרותיות ומחזות מתורגמים.

הפסטיבל הוא פסיפס אמנותי ישראלי אישי – אוניברסאלי. כואב, מרגיז, מרגש, מרתק, משעשע, מתבונן במבט חודר על החברה שבה אנו חיים, תובע לעורר למחשבה.

תיאטרון המונודרמה פורס מגוון עשיר של סיפורים אנושיים ומעניק נקודות מבט משתנות לצפייה דרך שחקן יחיד שנושא על כתפיו דמות אחת או כמה דמויות.

פסטיבל מרכז הבמה נוסד לפני 7 שנים במטרה לתת במה ותמיכה ליוצרים עצמאיים ולקדם יוזמות חדשות ופורצות דרך בתחום המונודרמה. הפסטיבל זכה לקפיצת דרך משמעותית כשהחל לפני שנתיים שיתוף פעולה פורה עם פסטיבל ישראל. תוכנית הפסטיבל שולבה בתוכנית האמנותית של פסטיבל ישראל. בשנה שעברה הפך "מרכז הבמה" לחלק אינטגרלי מפסטיבל ישראל, ומהווה רכיב משמעותי בתכנית הישראלית של פסטיבל ישראל.

כחלק מראיית מרכז הבמה בית ומקור השראה ליוצרים וכותבים והפיכתו לבסיס לשיתופי פעולה בין כותבים, מתקיימים במהלך הפסטיבל סדנאות כתיבה עם סופרים ומשוררים מהשורה הראשונה, והיוצרים הצעירים מוזמנים להתנסות עימם בחשיבה משותפת על פרויקטים.

המנהלת האמנותית של פסטיבל מרכז הבמה היא הכותבת והבמאית אורי אגוז – במאית תיאטרון וכותבת לתיאטרון ולטלוויזיה. ביימה בין היתר לתיאטרון הקאמרי, צוותא, פסטיבל ישראל, תיאטרון תמונע ועובדת עכשיו על סדרת דרמה בשיתוף אבוט ברקאי הפקות. היא יזמה והקימה בשיתוף הקרן לירושלים את סדרת מרכז הבמה, סדרה החושפת בבכורה הצגות מונודרמה מקוריות ונועדה לפתח ולקדם יצירה נועזת ופורצת גבול בתיאטרון. רבות מהפקות הפסטיבל זכו בפרסים בארץ ובחו"ל.

המונודרמות שתועלינה השנה הן:

גו סטרייט

יום ג, 31 במאי, 19:00, 21:00

שחקן צעיר, דתי לשעבר, משוכנע שההחלטה לצאת מהארון תוביל אותו לחופש. במהרה הוא מגלה שהתווית החדשה כובלת אותו לא פחות, ודווקא עכשיו יצרה עבורו החברה גבולות גזרה חדשים, מגבילים ומוגבלים. "לצאת מהארון זה כמו לצאת מפחית טונה. נדבק בך ריח כל כך חזק, שלא צריך לראות אותך כדי לדעת שאתה דג משימורים".

פסטיבל ישראל - יצירה ישראלית - מרכז הבמה - גו סטרייט - צילום תום דבש

פסטיבל ישראל – יצירה ישראלית – מרכז הבמה – גו סטרייט – צילום תום דבש

כתיבה ומשחק: אורי פנירי, בימוי:ציון אשכנזי, מוזיקה: גיא לב, וידאו ארט: תום דבש, תאורה: שי סקיבא.

 

השם המפורש

יום ד, 1 ביוני, 19:00, 21:00

מעשייה קיומית אפלה המבוססת על "המוות והמצפן" מאת חורחה לואיס בורחס. בלש לטיני מנסה לפענח בדרכו הרציונלית סדרת פשעים השזורים ברמזים על אודות "השם המפורש", ולכונן סדר ומשמעות במציאות הכאוטית. אלא שהמאמץ לגעת באמת האלוהית שואב אותו לעולם הסוד היהודי, והופך למסע מסויט במרחב מיסטי המתגלה כמלכודת פתאים אכזרית.

תרגום: יורם ברונובסקי, עיבוד: רון גואטה, בימוי: מיכאל קייט, משחק: רפי קלמר, וידאו: יואב רודה.

 

למקרה שלא אהיה בסביבה

יום ה, 2 ביוני, 19:00, 21:00

״עוד לא ילדתי ילד, עוד לא פרסמתי ספר, מי יזכור שהייתי בעולם הזה?" יעל היא רווקה תל אביבית, פסיכולוגית מצליחה שכותבת את הדוקטורט שלה. רגע אחד מול הראי מוביל לגילוי טראומטי וגורם לה להישיר מבט נוקב לחשבון נפש מסכם על חייה.

מאת: יעל שמחה פזואלו ז"ל, עיבוד למחזה ובימוי: אביגיל גרץ, משחק ודרמטורגיה: שרון דנון, מוסיקה: מאי לביא, וידאו: טוליק גולן ואיתן הרמן.

 

דו"צ – עם רגל אחת בשמיים

יום א, 5 ביוני, 19:00, 21:00.

חיילי צה"ל מתמקמים בווילה בכפר לבנוני. טנקים ישראליים מזהים אותם כלוחמי אויב ואש עזה נפתחת לעברם.בובות בדיל קמות לתחייה בעולם סוריאליסטי מלא הומור וכאב. חוויה שהיא בין חלום לזיכרון למחשבה, כמעט ללא מילים. מבוסס על סיוט אמיתי. תיאטרון האיל המרקד, עמותת נט"ל.

פסטיבל ישראל - יצירה ישראלית - מרכז הבמה - דוצ - צילום ניר שגב.jpg 2

פסטיבל ישראל – יצירה ישראלית – מרכז הבמה – דוצ – צילום ניר שגב.jpg 2

כתיבה ובימוי: אדם יכין, משחק: גדי ויסמן, הפעלת בובות: שלי פרידלנד, מוזיקה וסאונד: יריב פלד, שלומי גווילי. בובות: סטודיו מרבה ידיים. צילומים: ניר שאנני.

 

האודישן

יום ב, 6 ביוני, 19:00, 21:00

שחקנית כושלת שמקבלת את הזדמנות חייה להיבחן לתפקיד הנחשק מכולם– ליידי מקבת, מחליטה לעשות מעשה קיצוני כך שלא ישכחו אותה לעולם.

כתיבה: לנה פוגוסוב ורועי מליח רשף, משחק: לנה פוגוסוב,  

בימוי: רני בלייר, דרמטורגיה: שרון ונצובסקי, ייעוץ: אלי חביב.

 

דו"ח התקדמות

יום ג, 7 ביוני, 19:00, 21:00

עיבוד בימתי חדש לסיפור הקצר והמטלטל "פרחים לאלג'רנון" מאת דניאל קיז. נפש של ילד הכלוא בגוף של מבוגר נבחר להשתתף בניסוי חדשני שעתיד לחולל שינוי קיצוני בהוויתו, אך איש אינו יודע כיצד יסתיים .המרוץ הקיומי של החיים הופך למשל אכזרי העוסק במקורות המוטיבציה ובמשמעות ההצלחה בעולם תחרותי.

עיבוד ומשחק: יגאל זקס, בימוי: שרון שטרק, עיצוב תפאורה ותלבושות: רוסלו שמריה, תאורה: אמיר קסטרו, צילום ועריכת וידאו: עופר הררי, הפקה: "קבוצת עבודה".

 

המופעים מתקיימים באולם ליאו מודל, ז'ראר בכר, רח' בצלאל 11 , ירושלים

כרטיסים להצגות, כמו גם לשאר מופעי פסטיבל ישראל ניתן לרכוש בבימות: 6226 *

או באתר הפסטיבל : http://www.israel-festival.org.il