תגיות

אקורד פתיחה

עונת 2017-2018 של התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון מציגה תוכנית עשירה עם רפרטואר של סגנונות מוסיקליים מגוונים.

צילום אילן ספירא. התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציוןבקונצרטים הסימפוניים (ראשל"צ, ת"א ורחובות) יתארחו מנצחים שמכירים היטב את התזמורת כמו: דן אטינגר, דניאל אורן ואנדרס מוסטונן. על הקונצרט הראשון בעונה ינצח אבי אוסטרובסקי עם יצירות של גלעד הוכמן, שוברט ומאהלר, ובהשתתפות הזמרת הילה בג'יו. בהמשך העונה יבוצעו יצירות בבכורה עולמית (גדעון לבינסון, עודד זהבי) לצד יצירות מוכרות ואהובות ויצירות בנות זמננו, של מלחינים ישראליים ומהעולם.
אסתרית בלצן ומשה זורמן ימשיכו לשתף פעולה עם התזמורת בעריכת הסדרה לכל המשפחה. הסדרה תכלול גם השנה אופרה לילדים בשיתוף מיתר אופרה סטודיו של האופרה הישראלית. בקונצרט הראשון בסדרה ישתתפו מיי פיינגולד ואורי בנאי ב" סיפורי אבא ואמא –   צלילים ושירים על ילדים והורים" בבימויו של עודד קוטלר, ביחד עם מקהלת הילדים "מורן". הקונצרטים מתקיימים בראשל"צ ובמוזיאון ת"א.
בראשון לציון יתקיימו גם העונה קונצרטים אנדלוסיים בניצוחו וניהולו המוסיקלי של שמואל אלבז ובשיתוף אנסמבל מטרוז'-לוד והיועץ המוסיקלי יורם אזולאי.
הסדרות הותיקות – הסדרה הקאמרית וסדרת הרסיטלים – ימשיכו כמיטב המסורת, בראשל"צ.
צ'לן התזמורת, רז כהן, יערוך גם העונה את הסדרה הקאמרית. בקונצרט הראשון בעונה יבוצעו יצירות של בטהובן, ברהמס וגונו עם נגנים מתוך התזמורת ועם נגנים אורחים. את סדרת הרסיטלים יפתח הצ'לן דמיטרי יבלונסקי עם הפסנתרנית ברניקה גליקסמן. יבלונסקי  ינצח גם על אחת מהתוכניות הסימפוניות בעונה זו.


עונת 2017-2018 של התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון תפתח ב-14 בספטמבר עם תוכנית ראשונה בסדרה הסימפונית בניצוחו של אבי אוסטרובסקי, ובה יבוצעו היצירות: "קול קורא" מאת גלעד הוכמן, 5 שירים לסופרן ולתזמורת מאת שוברט בהשתתפות הזמרת הילה בג'יו והסימפוניה מס' 4 של מאהלר. כל הקונצרטים בסדרה הסימפונית יתקיימו כמדי עונה בת"א (בבית האופרה), ברחובות (בבית העם – היכל התרבות) ובראשון לציון (בהיכל התרבות).

בהמשך העונה צפויים לנצח על התזמורת סטיבן ד'אגוסטינו, דמיטרי יבלונסקי, אנדרס מוסטונן, דניאל אורן, ירון גוטפריד ודן אטינגר. הקונצרטים בסדרה יציגו רפרטואר תוכני מגוון עם יצירות של מלחינים ישראליים לצד יצירות של מלחינים מהעולם בהם מלחינים בני זמננו. שתי יצירות יבוצעו העונה בבכורה עולמית: "דור אי מופאסל – פנינים נפרדות לצ'לו ולתזמורת" מאת גדעון לבינסון, בקונצרט בניצוחו של אנדרס מוסטונן. בקונצרט זה יבוצעו יצירות של אלר וברדנשווילי וסימפוניית דנטה של ליסט, ויתארחו בו הצ'לן צבי פלסר, החזן ישראל רנד ושתי מקהלות (אסטונית וישראלית). היצירה השנייה בבכורה עולמית היא "קונצ'רטו לחליל ולתזמורת" מאת עודד זהבי, בקונצרט בניצוחו של דן אטינגר ובהשתתפותה של החלילנית מרגלית גפני. יצירה נוספת בקונצרט זה היא הסימפוניה מס' 5 מאת ברוקנר. בין היצירות הנוספות שתבצע התזמורת: הרקוויאם של דבוז'אק, קונצ'רטו לגיטרה חשמלית מאת ירון גוטפריד, הסימפוניה מס' 4 של צ'ייקובסקי, הסימפוניה מס' 2 של ברהמס ועוד רבות אחרות.

Andres Mustonen by Vytautas Petrikas

התכנים המוזיקליים המשתקפים בתוכניות הקונצרטים בסדרות השונות משקפים את הרצון לשמר את המורשת והנכסים של המוסיקה הסימפונית לדורותיה לצד חשיפה והתעמקות בתכנים חדשים ובפורמטים חדשים," אומר אריאל כהן, מנכ"ל התזמורת. "ניסיון שהצליח מאוד בעונה הנוכחית – קונצרטים אנדלוסיים בהרכב סימפוני – יוגש גם בעונה הבאה. דוגמא לפורמט חדש היא תוכנית בניצוחו של ירון גוטפריד שכוללת מרכיבים רבים של וידאו ארט. יתקיימו גם ערבי מוסיקה מיוחדים עם זמרים כדוגמת יונתן רזאל, שיגיש ערב שלם משיריו החדשים והישנים, בעיבודים  לתזמורת סימפונית. אני משוכנע שתוכנית העונה הבאה מפתה וקורצת לקהל הנוכחי שלנו וגם לקהל חדש ומגוון."

"בעונה הבאה אנו פותחים מועדון מוסיקה חדש: "צלילים ונהנים". חברי המועדון יוכלו לצבור צלילים על כל רכישה ולממש אותם ברכישות הבאות או במצעים והטבות שיפורסמו מעת לעת. כמו כן הוחלט להקדים את שעת הקונצרטים בימי חול לשעה 20:00. במסגרת שיפור השירות ניתן יהיה מעתה לחדש מנויים ולבצע שינויים בכרטיסים ובמקומות הישיבה באזור האישי באתר התזמורת, בשירות עצמי."

הסדרה לכל המשפחה, "מועדון צעיר", תעלה גם העונה בראשון לציון ובתל אביב, אחרי ניסיון מוצלח בעונה שעברה, בה הסדרה יצאה לראשונה מגבולות ראשל"צ. יימשך בה שיתוף הפעולה עם אסתרית בלצן ומשה זורמן, עורכי הסדרה. בחמשת הקונצרטים יוצגו אגדות וסיפורים מוסיקליים עם נגנים ושחקנים אורחים, ויבוצעו יצירות אהובות כמו: מפצח האגוזים מאת צ'ייקובסקי, אופרה לילדים המבוססת על מוסיקה של מוצרט עם סולני מיתר אופרה סטודיו של האופרה הישראלית ובבימויה של שירית לי וייס וקונצרט המבוסס על ספר השירים של מיכל סנונית, "ציפור הנפש". בקונצרט הראשון בעונה יעלה המופע "סיפורי אבא ואמא – צלילים ושירים על ילדים והורים" בבימויו של עודד קוטלר, בהשתתפות הזמרים מיי פיינגולד ואורי בנאי ומקהלת הילדים "מורן" בניצוחה של נעמי פארן.

גם העונה תקיים התזמורת קונצרטים אנדלוסיים, שעליהם ינצח שמואל אלבז. אלבז הוא המנהל המוסיקלי של קונצרטים אלה בהם מבצעת התזמורת יצירות מהמסורת האנדלוסית בעיבודים סימפוניים שאותם הוא עורך. נגני אנסמבל מטרוז'-לוד עם כלי נגינה מסורתיים ישתתפו בקונצרטים אלה כמו בעונה החולפת, עם היועץ המוסיקלי יורם אזולאי.

הסדרות הותיקות – הסדרה הקאמרית וסדרת הרסיטלים – ימשיכו כרגיל בראשל"צ. צ'לן התזמורת, רז כהן, יערוך גם העונה את הסדרה הקאמרית. בקונצרט הראשון בעונה יבוצעו יצירות של בטהובן, ברהמס וגונו עם נגנים מתוך התזמורת ועם נגנים אורחים. עוד בסדרה: קונצרט מטעם "השוברטיאדה הישראלית", השתתפות של "רביעיית אמרנט" מארה"ב בקונצרט עם יצירות מאת שולהוף, היידן ושומאן. את העונה יחתום קונצרט מחווה ללאונרד ברנשטיין עם זמרים ו"דואו תל אביב" בפסנתר. סדרת הרסיטלים  תפתח בקונצרט עם הפסנתרנית ברניקה גליקסמן והצ'לן דמיטרי יבלונסקי שגם ינצח על אחד הקונצרטים הסימפוניים. בקונצרט החמישי שיחתום את הסדרה ישתתף שימון נרינג מפולין, זוכה תחרות רובינשטיין בשנת 2017.