תגיות

מעצב לשמחה

קרל פיליפ עמנואל באך (1788-1714)

סימפוניה מס' 5 לתזמורת כלי קשת ולקונטינואו Wq. 182/5)) בסי מינור………………כ-11 דקות

אדוורד גריג (1907-1843) שתי מנגינות אלגיות אופ' 34…………………………………כ-9 דקות

פליקס מנדלסון-ברתולדי (1847-1809) סימפוניה מס' 10 בסי מינור…………………כ-11 דקות

אילן וולקוב מנצח

אילן וולקוב, מן הבולטים במנצחים הצעירים של ישראל, החל לנגן בכינור ובפסנתר בגיל שש. את הכשרתו הראשונית בניצוח קיבל ממאסטרו מנדי רודן באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים, ולאחר מכן המשיך בלימודיו באקדמיה המלכותית למוזיקה בלונדון. בגיל 19 מונה לשמש מנצח צעיר בתזמורת הקאמרית Northern Sinfonia באנגליה ולימים היה למנצח הראשי של תזמורת הנוער שלה. בשנת 1997 היה למנצח הראשי של תזמורת הנוער של הפילהרמונית של לונדון, וב-1999 מינה אותו מאסטרו סֵייג'י אוֹזאוָה, המנצח הראשי והמנהל המוזיקלי של התזמורת הסימפונית של בוסטון, לעוזרו.

בינואר 2003 מונה אילן וולקוב למנהל המוזיקלי ולמנצח הראשי של התזמורת הסימפונית הסקוטית של ה-,BBC צעיר המנצחים שמונו לתפקיד זה אי פעם. הוא החזיק בתפקידו עד 2009, ועד היום הוא המנצח האורח הראשי שלה. ב-2004 בחרה בו החברה הפילהרמונית המלכותית הבריטית למוזיקאי השנה, כהוקרה על פועלו עם הסימפונית הסקוטית.

בשנים 2013-2010 כיהן מאסטרו וולקוב כמנהל המוזיקלי של התזמורת הסימפונית של איסלנד. מ-2012 הוא המנהל המוזיקלי של פסטיבל המוסיקה טֶקְטוֹנִיקְס, שצמח באולם הקונצרטים הַרְפָּה ברייקיאוויק שבאיסלנד ושנוטלת בו חלק מרכזי התזמורת הסימפונית של איסלנד. זהו פסטיבל מוביל למוזיקה חדשה, ניסיונית ומאולתרת, ולימים הוא התפרש גם לערים אחרות בעולם: לגלזגו, בהובלת התזמורת הסקוטית של ה-BBC, לאָדֶלֵייד שבאוסטרליה, לאוסלו, לאתונה ולניו יורק.

מאסטרו וולקוב מנצח בקביעות על תזמורות ברחבי העולם, ובהן הפילהרמונית של מינכן, אנסמבל מודֶרְן הגרמני, התזמורת הסימפונית של טוקיו, התזמורת הסימפונית של ברמינגהם, תזמורת הקפיטול בטולוז, התזמורת הסימפונית של מלבורן, תזמורת פריס, התזמורת הסימפונית הלאומית בוושינגטון די סי והתזמורת הפילהרמונית הישראלית. הוא ניצח גם על אופרות: בבית האופרה של סן פרנציסקו, באופרה הלאומית של וושינגטון ובפסטיבל גליינבורן. מעונה זו, עונה 2020/2021 מאסטרו וולקוב מנהל מוזיקלית יחד עם דן יוהס את אנסמבל המאה ה-21 בישראל.

קרל פיליפ עמנואל באך סימפוניה מס' 5 לתזמורת כלי קשת ולקונטינואו Wq. 182/5)) בסי מינור

אלגרטו / לרגטו / פרסטו

מארבעת בניו של יוהאן סבסטיאן באך שהיו למלחינים, נחשבו שניים ל"יורשיו האמיתיים": קרל-פיליפ עמנואל, "הבאך הברלינאי" או "ההמבורגאי" ויוהאן כריסטיאן, "הלונדוני". עידנם מכונה העידן הפרה-קלאסי, והוא נמשך מן העשור השלישי של המאה ה-18 ועד לעשור השביעי, שנים של חיפוש, שבהן החלה כבר שקיעת הבארוק, אך טרם הפציע העידן הקלאסי של היידן ומוצרט.

קרל פיליפ עמנואל באך נולד בוויימר וזכה לקבל חינוך מוסיקלי ממושך ויסודי מידי אביו. ב-1740 זכה במשרה נחשקת: הצ'מבלן בתזמורת החצר של פרידריך השני מלך פרוסיה בברלין. שם נשא אישה, הוליד ילדים וקנה לו יוקרה כנגן, כמלחין וכמוֹרה. מכאן כינויו "הבאך הברלינאי". והכינוי "הבאך של המבורג" על שום מה? על כי ההכנעה הגמורה שדרש פרידריך המלך ממשרתיו החלה להציק לעמנואל, וב-1767, אחרי כמעט שלושה עשורים בחצרו, התפטר לטובת משרת קפלמייסטר בהמבורג. שם, בהמבורג, ב-1773, הלחין עמנואל באך את הסימפוניה שלפנינו, החמישית מתוך שש שבאופוס *Wq. 182/5. את הסימפוניות האלה הזמין ממנו הברון גוטפריד ואן סוויטן, השגריר של קיסר אוסטריה בברלין. סוויטן הנחה את באך "שלא לחוס על הנגנים". ואכן, באך ג'וניור חש חופשי להרחיב את גבולות אתגרי הביצוע ולהביא בכך לידי ביטוי את האידיאלים האסתטיים שלו: מבנה תלת-פרקי (כמו באוברטורות האופראיות האיטלקיות) ושילוב בין התפרצויות התזמורת לקטעים ליריים ומהורהרים. חוקרי המוזיקה סוברים שמשהביא פון סוויטן את הסימפוניות האלה למכורתו, היו בין שומעיהן שני הידידים היידן ומוצרט, והן בהחלט השרו את השראתן על אושיות הקלאסיציזם.

אדוורד גריג שתי מנגינות אלגיות אופ' 34

אדוורד גְרִיג, יליד בֶּרְגֶן שבנורבגיה, חיבר את יצירותיו הראשונות בגיל תשע, ומששמע אותן אוּלֶה בּוּל, כנר נורבגי נודע, פסק כי על הנער לנסוע ללייפציג, ללמוד בקונסרבטוריון שהקים שם מנדלסון. וכך היה. בין מורי אדוורד בלייפציג היו רֶגֶר, מושֶלֶס וקלרה שומן. ביצירות המוקדמות של גריג בולט עדיין החינוך הרומנטי-גרמני שספג בלייפציג, אך לימים החליט להביע ביצירתו את רוחה של נורבגיה. כברטוק ההונגרי וכסיבליוס הפיני אהב גריג לעבד שירי עם. גם "לידר" הלחין, של גתה, היינה, קיפלינג ואנדרסן ושל הנורבגים איבסן ואוֹסְמוּנְד וִינְיֶה. וִינְיֶה (1870-1818) היה עיתונאי ומשורר נורבגי "לאומי", שתריסר משיריו הולחנו בידי גריג. לימים עיבד גריג שניים מהשירים האלה לתזמורת והכתירם "שתי מנגינות אלגיות לתזמורת כלי קשת". זאת היצירה שנשמע היום. המנגינה הראשונה, המבוססת על השיר "הלב הפצוע", מתחילה בשתי פראזות עצֵבות במינור ונחתמת בשתי פראזות מנחמות במז'ור. באלגיה השנייה, "האביב האחרון", המהלך הפוך: שמחת האביב – המסמל את הנצחון על החורף – מתחלף בעצב, כי… אולי אביב זה הוא האחרון**: "כָּאן, אֵפוֹא, בֵּין עֲצֵי הַלִּבְנֶה, גִּלִּיתִי חִידַת הָאָבִיב / כָּאן חֲלִילִי הַגָּלוּף מֵעָנָף נִשְׁמַע לִי בּוֹכֶה, מְיַבֵּב".

פליקס מנדלסון-בַּרְתוֹלְדִי סימפוניה מס' 10 בסי מינור

אדג'ו / אלגרו /פיו פרסטו

ייתכן שהמונח "השתאות" רפה מדי בתיאור התגובה שעוררה גאונותו של מנדלסון בשומעיו. אולי עדיף "תדהמה". גתה, מדען, פילוסוף ואיש מילים מובהק, נאלם דום כששמע את פליקס בן ה-12 מאלתר בפסנתר. אחרי שהתאושש מתדהמתו, השמיע באוזני מורו של הצעיר סופרלטיבים של התלהבות שבהן לא זיכה אפילו את מוצרט***. עדות מובהקת להבשלה המוקדמת של מנדלסון הן היצירות המשובחות שהלחין בילדותו: קונצ'רטו לפסנתר ולכלי קשת שהלחין בגיל 13, שני קונצ'רטי לשני פסנתרים ולתזמורת שהלחין בגיל 14 והיצירה שנשמיע היום, גם היא מאותה השנה, שנת 1823 – סימפוניה מס' 10 בסי מינור. כפי שמעיד מספרה, קדמו לה תשע סימפוניות. מורו המשובח, קרל צֶלְטֶר, הכיר לפליקס הצעיר את היצירות של המסטרים הגדולים שנפטרו זה לא כבר – היידן ומוצרט, ושל שני בני באך שהיו עדיין בשיא פעילותם. הסימפוניה החד-פרקית שלפנינו מושפעת בפתיחתה מסגנונו של באך הברלינאי, אך המעוף שבו היא מסתיימת היא אך ורק מנדלסון.

הנה כי כן, שתי קינות בתוכניתנו ושתי סימפוניות בסי מינור. לשמחתנו – ואנחנו בהחלט זקוקים לזה בימינו אלה – בשתי הסימפוניות, בשלב כלשהו, המינור הנוגה מפנה מקום למז'ור העולץ.

*רשימת Wotquenne הממיינת את יצירות ק. פ. ע. באך

**גריג ידי חולי רב בחייו.

***את מוצרט בן ה-7 פגש גתה כשהיה הוא עצמו בן 14, ואילו את מנדלסון בן ה-12 שמע כשהיה כבר בן 72.

התזמורת הקאמרית הישראלית

בקונצרט "מעצב לשמחה"

שידור חי , יום ג' 9.2.21 בשעה 20:00

הקונצרט ישודר בפייסבוק , ביוטיוב , ובאתר התזמורת.

לינק לצפייה

https://www.ico.co.il/%D7%A9%D7%99%D7%93%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%9D_%D7%97%D7%99%D7%99%D7%9D